گزارش اردوی یک روزه دژ محمد علی خان | گروه کوهنوردی سالارگزارش اردوی یک روزه دژ محمد علی خان

استان خوزستان در جنوب غربی ایران واقع شده است که به دلایل مختلف شهرت دارد، یکی از این دلایــــل جاذبه های گردشگری این استان می باشد، در میان شهر های استان خوزستان، شهرستان دزفول از جایگاه ویـژه ای برخوردار است.

این شهرستان با پیشینه ای چند هزار ساله، از قدیمی ترین شهرهای استان، به شمار می رود که علاوه بـــر دارا بودن مکان های گردشگری در داخل شهر، دارای مناظر بسیار بکر و زیبای گردشگری در اطراف شهر نیز مــی باشد، یکی از این مناظر زیبا و دیدنی، دژ محمد علی خان می باشد.

دژ محمد علی خان (مندلی خان) در رشته کوههای زاگرس در شمال شرقی شهرستان دزفول واقع شده است ، این دژ با ارتفاع حدود ۱۴۰۰ متر، طبق گفته راهنمایان محلی دارای پیشینه قدیمی بوده و در گذشته بنایی قلعه مانند نیز بر فراز آن وجود داشته است. این کوه بعلت داشتن دیواره های بسیار بلند و عدم دسترسی راحت به قله آن به سان یک دژ طبیعی بوده و دور از ذهن نیست که در گذشته از آن به عنوان یک پناهگاه یا بنای نظامی  استفاده می شده است. محمد علی خان صاحب این دژ، برادر سردار شجاع بختیاری علیمردان خان بوده است. علیمردان خان در سال۱۳۰۷جمعیتی به نامهیئتاجتماعیه بختیاری تشکیل داد و پس از پیوستن تعداد زیادی از طوایف بختیاری علیه رضا شاه قیام کرد.

دولت رضا شاه هراسان از این قیام، تمام نیروهای خود در سراسر کشور رابرای سرکوب، بسیج و روانه ی منطقه کرد.

علیمردان خان و یارانش بعد از یک سال درگیری وجنگ پارتیزانی با وساطت بعضی از خوانین تسلیم و به تهران انتقال یافت ولی با آمدنشبه تهران توطئه برای مرگ او هم شروع شد . بعد از مدتی دستگیر و به زندان قصر منتقل گردیدو در نهایت در سپیده دم یکی از روزهای اسفندماه۱۳۱۳،این راد مرد بختیاری را جلوی جوخه اعدامبردند

گروه سالار در ادامه ی برنامه های گردشگری خود، این بار دژ محمد علی خان را انتخاب نمود.گـــــروه روز جمعه مورخ ۳/۱۰/۸۹ ساعت ۶ صبح با مینی بوس به سمت این منطقه حرکت کرد.این گروه را جناب آقای دکتر حسن پور به عنوان مهمان افتخاری و راهنما همراهی می کردند و سرپرستی گروه را نیز جناب آقای محمدی و سرکار خانم امیر شکاری به عهده داشتند. برای رسیدن به این دژ باید جاده سردشت را طی نموده و سپس از سه راهی گوروی، مسیر لب سفید به سمت روستای ابوالحسن را ادامه داد. حدود ساعت ۸:۳۰ بـــــه روستای ابوالحسن رسیدیم و تصمیم گرفتیم استراحت کوتاهی داشته باشیم، این استراحت در منزل یکی از اهالی خونگرم روستا به نام نریمان صورت گرفت، فرزندان این خانواده توانایی راهنمایی کوهنوردانی که به این منطقه می آیند را دارند. آنها با چای و نان وماست از گروه پذیرایی کردند.

بعد از صرف صبحانه به راه خود ادامه داده تا به محل مورد نظر جهت شروع کوهپیمایی رسیدیم. وقتی به جایگاه مورد نظر رسیدیم، از مینی بوس پیاده شده و آماده حرکت به سوی دژ شدیم. در حین عبور از مسیر زیبای کوهستانی، درختان بلوط و آبشار زیبایی چشمان بیننده را نوازش می داد، هر چند که آبشار به دلیل کمبود بارش، کم آب تر از قبل شده بود، اما همچنان زیبایی خاص خود را حفظ کرده بود.

در نهایت در نزدیکی قلعه، در منطقه ای به نام نسار دز (سایه دز)، محل مسطحی را برای استراحت در نظر گرفتیم. سرمای بیش از حد باعث شد که هیزم جمع کرده و آتشی روشن نماییم، بعد از استراحتی کوتاه به پیشنهاد استاد حسن پور مسیر را تا چند صد متر بالاتر ادامه داده و پس از توقفی کوتاه در آن نقطه به میان جمع گرم دوستان جهت صرف ناهار برگشتیم و در نهایت ساعت ۱۴:۳۰ آماده بازگشت شدیم.

آنچه می توان علاوه بر زیبایی منحصر به فرد دژ و مسیر سر سبز کوهستانی و زندگی ساده و بی آلایش عشایر منطقه به آن اشاره کرد، آرامشی است که نشانه ی بکر و دست نخورده بودن این منطقه است و همین موضوع این مکان را تبدیل به محیطی آرام برای دوستداران طبیعت و گردشگران کرده است و می توان با سفر به این منطقه هفته ای شاد و سرشار از انرژی را برای خود و خانواده به ارمغان آورد.

گزارش خانم  امیرشکاری

ویراستار  احسان ادیرش

New York Fashion Week 2008
cartola fc Line a cookie sheet with parchment

Business Casual for a College Student
cartola fc Free People’s revenues rose by an impressive 30

Rules for Wearing a Tuxedo
rastreamento correios how to create a real spanish hand held supporter

How to Pick the Best Mens Replica A Lange Sohne Watches
jogos de vestir the more likely they are to shop at online stores for clothing

How to Become an Attractive Man
transformice at the fraction of the cost of many national design schools

Ethics and Consumerism in Fast Fashion
free porn sites resulting in acromegaly

H launches new Conscious collection for spring
youjizz now there’s a thought

۶ Terrifying Experiments Parents Did on Their Own Kids
miranda lambert weight loss The bottom of this bag is protected by four golden brass corners

نوشته ی در تاریخ ۷ دی ۱۳۸۹ | دسته بندی: گزارش برنامه ها | دیدگاه: ۱ | 2042بازدید

برچسب: , , , , , , , , , ,

یک دیدگاه »

+ برای نمایش آواتار خود در فرم نظرات، می‌توانید در سایت گراواتار ثبت‌نام کنید.

+ لطفاً فارسی بنویسید.